Autobus (w tym również autobusy typu omnibus, multibus, motorbus, autobus, autobus) jest pojazdem drogowym przeznaczonym do przewozu wielu pasażerów. Najpopularniejszym rodzajem autobusu jest autobus jednopiętrowy sztywny, z większymi obciążeniami przenoszonymi przez dwupiętrowe i przegubowe autobusy oraz mniejszymi ładunkami przewożonymi przez średnio- i mikrobusy; autokary są wykorzystywane w przewozach na dłuższych dystansach.

Busy turystyczne

Wiele rodzajów autobusów, takich jak autobusy miejskie i autobusy międzymiastowe, pobiera opłaty za przejazd. Inne rodzaje, takie jak autobusy do szkół podstawowych i średnich lub autobusy wahadłowe w obrębie kampusu szkolnego, nie pobierają opłat za przejazd. W wielu systemach prawnych kierowcy autobusów wymagają specjalnej licencji wykraczającej poza zwykłe prawo jazdy. Autobusy mogą być wykorzystywane do regularnego transportu autobusowego, regularnych przewozów autokarowych, transportu szkolnego, wynajmu prywatnego lub turystyki; autobusy promocyjne mogą być wykorzystywane w kampaniach politycznych, a inne są obsługiwane prywatnie do różnych celów, w tym do jazdy rockowymi i pop band tour vehicles. Natomiast o busach przeczytasz na: busy Białystok – Ankar.

bus na drodze

Busy prywatne

Od lat dwudziestych XIX w. używano autobusów ciągniętych przez konie, następnie w latach trzydziestych XX w. – autobusów parowych, a w 1882 r. – trolejbusów elektrycznych. Pierwsze autobusy silników spalinowych, czyli autobusy silnikowe, były używane w 1895 roku. Ostatnio rośnie zainteresowanie hybrydowymi autobusami elektrycznymi, autobusami wykorzystującymi ogniwa paliwowe i elektrycznymi, a także autobusami napędzanymi sprężonym gazem ziemnym lub biodieslem. Począwszy od 2010 r., produkcja autobusów jest coraz bardziej zglobalizowana, a na całym świecie pojawiają się te same projekty.

Autobus jest uciętą formą łacińskiego słowa omnibus. W 1823 r. we francuskim mieście Nantes we francuskim Nantes rozpoczął pierwszą usługę omnibusową dla koni, którą rozpoczął biznesmen Stanisław Baudry. Pierwsze pojazdy zatrzymały się przed sklepem nienawiści o imieniu Omnés, który miał duży napis „Omnes Omnibus”, punk na łacińskiej nazwie tejże lalki; omnes oznacza „wszystko”, a omnibus oznacza (między innymi)”dla wszystkich” po łacinie. Obywatele Nantesów wkrótce nadali pojazdowi pseudonim omnibus. Omnibus w Nantes okazał się sukcesem i Baudry przeniósł się do Paryża i w kwietniu 1828 r. uruchomił tam pierwszą usługę omnibusową. Podobną usługę wprowadzono w Londynie w 1829 roku.