Northgate plc (LSE: NTG) jest największym brytyjskim dostawcą wynajmu samochodów użytkowych, posiadającym ponad 100 000 pojazdów w Zjednoczonym Królestwie i Hiszpanii. Z siedzibą w Darlington, hrabstwo Durham. Jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Historia wypożyczalni samochodów

Do 1999 r. Northgate plc była wcześniej znana jako Goode Durrant plc, a do 1987 r. Goode Durrant & Murray Group plc.
Goode Durrant plc

Goode Durrant plc została założona w dniu 2 lipca 1897 r. W styczniu 1987 r. Goode Durrant plc została przejęta przez notowaną w Australii spółkę Ariadne Australia za pośrednictwem notowanej w Hongkongu spółki Impala Pacific, która zmieniła nazwę brytyjskiej spółki na Goode Durrant plc. W lipcu 1987 r. Goode Durrant przejęła Northgate Motor Holdings, spółkę założoną przez Alana Noble’ a w 1981 r. jako Noble Self Drive w Darlington; W 1986 r. utworzono Northgate Motor Holdings jako następca Noble Self Drive w celu nabycia Darlington, Newcastle upon Tyne oraz Stockton w zakresie działalności Tees grupy. W 1997 r. Goode Durrant zakupił Wynajem Samochodów Grupy Rozwoju Transportu (TDG).
Northgate plc

W 1999 r. zmieniono nazwę Goode Durrant plc na Northgate plc. W 2002 r. Spółka nabyła 40 % udziałów w hiszpańskiej spółce Furgonetas de Alquiler SA zajmującej się wynajmem aut i od tego czasu skorzystała z opcji zakupu pozostałej części. W 2005 r. Arriva sprzedała Northgate swoją działalność w zakresie wynajmu pojazdów obejmującą całe Zjednoczone Królestwo za kwotę 129 mln GBP.

Operacje wynajmu samochodów w Anglii

Spółka posiada szereg podmiotów gospodarczych, które świadczą usługi w zakresie prowadzenia pojazdów użytkowych pod różnymi nazwami handlowymi. Poza Wielką Brytanią najważniejszym rynkiem zbytu jest Hiszpania, gdzie posiada spółkę zależną o nazwie Furgonetas de Alquiler SA (FUALSA).
GOODE Durrant, który jest właścicielem spółki Northgate Motor Holdings zajmującej się wynajmem specjalistycznych pojazdów użytkowych, kupił Transport Development Group (TDG) Vehicle Rental za 28,2 mln GBP. TDG z siedzibą w Londynie dysponuje flotą 2 440 pojazdów, głównie samochodów dostawczych, z 16 zajezdni zlokalizowanych głównie w Szkocji, wzdłuż korytarza M4 oraz na obszarach Portsmouth/Southampton. Flota składa się z 2 250 pojazdów użytkowych i 190 samochodów.

samochody-luksusowe-wynajem-katowice-zaladunek

Około 150 pracowników wypożyczalni pojazdów TDG zostało zatrudnionych przez Goode Durrant, choć operator wynajmu aut zatrzymał część pracowników, w tym kadrę kierowniczą wyższego szczebla oraz dyrektora zarządzającego wypożyczalni pojazdów TDG Bill Duffy. Northgate z siedzibą w Darlington, największy brytyjski operator samochodów dostawczych do wynajęcia, dysponuje flotą około 17 000 pojazdów, która w ostatnich latach gwałtownie wzrosła z 24 oddziałów w Anglii, Szkocji i Walii.

Giganci samochodowi

Ogłaszając sprzedaż TDG oświadczyło, że jego spółka zależna zajmująca się wynajmem osiągnęła zysk marginalny, który wpłynął na wynik spółki w wysokości 7,2 mln funtów szterlingów. Nabycie Goode Durrant ma miejsce niecałe dwa miesiące po tym, jak spółka przewidywała szybki rozwój rynku wynajmu lekkich samochodów dostawczych w Wielkiej Brytanii. Northgate opracuje indywidualne marki wypożyczalni pojazdów TDG – Swift Self Drive w Stirling, Adrian Truck Hire w Reading oraz UK Vehicle Rentals na południowym wybrzeżu obok istniejących indywidualnie markowych magazynów Northgate.

Więcej na Samochód na wakacje tej marki nie trzeba przedstawiać Skoda